Adwokat kościelny, czyli prawnik kanonista, zajmuje się poradami prawnymi w zakresie prawa kanonicznego.
W Kościele Katolickim wyspecjalizowany prawnik może reprezentować oraz bronić strony w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego przed sądami biskupimi, błędnie nazywanych „rozwód kościelny”. Adwokatem kościelnym może być osoba, która ukończyła studia z prawa kanonicznego oraz ma uprawnienia nadane przez władzę kościelną. Nie każdy adwokat albo radca prawny zrzeszony w samorządzie zawodowym, może reprezentować klienta przed sądem kościelnym. Taki prawnik niestety może zaszkodzić swojemu mocodawcy, jeżeli będzie przenosił swoje doświadczenie z procesów cywilnych np. o rozwód na płaszczyznę kościelną.
W Kościele Katolickim nie ma rozwodu. Natomiast występuje proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. W procesie ustala się czy sakrament małżeństwa został zawarty ważnie, czy nieważnie. Czy małżeństwo zaistniało?
Zainteresowana osoba może ubiegać się o stwierdzenie nieważności małżeństwa, nic ani nikt nie stoi temu na przeszkodzie. Taką próbę może podjąć każdy, kogo sytuacja życiowa zmusiła do rozważania tego tematu. Już na etapie konsultacji w sądzie kościelnym albo u adwokata kościelnego chęci takie zostaną zweryfikowane. Jeżeli są przesłanki, poważny powód przemawiający za nieważnością małżeństwa, to warto podjąć próbę uporządkowania swojej sytuacji prawnej w Kościele Katolickim.
O przyczynach, na podstawie których można ubiegać się o stwierdzenie nieważności małżeństwa, nie można powiedzieć jednoznacznie. Często zdarza się, że osoby sugerują się czyjąś historią. Uważają, że na pewno dostaną stwierdzenie nieważności, bo ktoś miał identyczny przypadek i dostał „rozwód kościelny”. Należy zaznaczyć, że każdy przypadek jest inny, często ta tematyka jest wstydliwa dla stron, które ubiegają się o stwierdzenie nieważności i nie dzielą się podczas zwierzeń z osobami postronnymi całym zgromadzonym materiałem w swojej sprawie.
Stwierdzenie nieważności małżeństwa w kościele
W procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego adwokat kościelny może odegrać bardzo ważną rolę i będzie dla strony zainteresowanej wsparciem. Zaangażowany prawnik kanonista może mieć wgląd w akta sprawy na każdym etapie procesu. Strony procesu mają styczność z zebranym materiałem dowodowym tylko podczas publikacji akt, czyli prawie na końcu procesu. Prawnik w trakcie procesu może obserwować przesłuchania świadków, mieć wgląd do akt procesowych, odnosić się do uwag obrońcy węzła małżeńskiego, zabierać głos po publikacji akt, a w razie potrzeby także – sporządzić apelację do sądu dalszej instancji. Wyrok sądu pierwszej instancji może być wyrokiem ostatecznym, jeżeli nie została złożona apelacja do sądu wyższej instancji. Pomoc adwokata kościelnego w procesie, jest bardzo przydatna zwłaszcza przy sporządzaniu skargi powodowej oraz obserwacji przebiegu procesu w sądzie biskupim.
Autor:
Paweł Banduła
Zobacz Również
Zobacz Również
Jak przygotować się do przesłuchania przez policję w sprawie karnej?
Przesłuchanie przez policję w sprawie karnej jest sytuacją stresującą, która może mieć istotne konsekwencje prawne. Dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować, aby zapewnić sobie najlepszą możliwą ochronę swoich praw. Oto kilka kroków, które pomogą Ci przygotować się do przesłuchania. 1. Skontaktuj się z Adwokatem…
W Banku Pocztowym rodzice mogą już bezpłatnie złożyć wniosek. Wsparcie maksymalnie 400 złotych miesięcznie.
Bank Pocztowy uruchomił właśnie nową usługę, dzięki której rodzice mogą bezpłatnie składać wnioski o przyznanie dofinansowania za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za…