Złożenie przez podatnika „czynnego żalu” czyli w zasadzie doniesienie na samego siebie do urzędu skarbowego z powodu popełnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego umożliwia odstąpienie organu podatkowego od ukarania podatnika [2]. Została uregulowana w art. 16 Kodeksu karnego skarbowego [1].
Kiedy podatnik może złożyć „czynny żal” ?
Obywatel może skorzystać z instytucji czynnego żalu w przypadku gdy organ podatkowy nie posiada wiedzy o przestępstwie lub wykroczeniu skarbowym popełnionym przez podatnika.
Tak będzie m.in. wtedy, gdy podatnik :
- „ nie złożył zeznania podatkowego w terminie
- nierzetelnie prowadził księgi rachunkowe
- nierzetelnie wystawiał faktury
- nie zapłacił lub zapłacił nieodpowiedni podatek dochodowy (PIT lub CIT) lub podatek VAT
- bezprawnie stosował obniżone stawki VAT
- bezprawnie stosował zwolnienie VAT
- zataił przed organem podatkowym prawdziwe rozmiary prowadzonej działalności gospodarczej
- wyłudził zwrot należności celnej
- wyłudził pozwolenie celne” [3] .
Podczas składanego czynnego żalu należy załączyć wszystkie dokumenty które zostały zatajone, lub będą potrzebne do decyzji odpowiednich organów.
Czynny żal podatnik może złożyć elektronicznie
W 2020 roku zmieniły się zasady składania «czynnego żalu». Z art. 26 Tarczy antykryzysowej 1.0 [4] do K.k.s. został dodany art. 16 par. 4 zgodnie z którym zawiadomienie wnosi się na piśmie utrwalonym w postaci papierowej lub elektronicznej albo ustnie do protokołu. Pisma utrwalone w postaci elektronicznej opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym i wnosi za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w tym przez portal podatkowy o którym mowa w Ordynacji podatkowej [5].
W świetle art. 3 pkt 14) Ordynacji podatkowej portal podatkowy jest to „(…) system teleinformatyczny administracji skarbowej służący do kontaktu organów podatkowych z podatnikami, płatnikami i inkasentami, (…) w szczególności do wnoszenia podań, składania deklaracji oraz doręczania pism organów podatkowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej”.
Serwis podatkowy zaleca składanie «czynnego żalu» „(…) na skrzynkę e- PUAP właściwego urzędu skarbowego, korzystając z wzoru pisma ogólnego, lub przez podatki.gov.pl”. Póki co z e- PUAP można korzystać „(…) do czasu uruchomienia funkcjonalności na podatki.gov.pl” [6].
Podstawa prawna określająca „czynny żal”:
Art. 16 par. 1- 2 , par. 4 Kodeksu karnego skarbowego (t.j. Dz.U. 2020.19)
Objaśnienie:
- Kodeks karny skarbowy: Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (t.j. Dz.U. 2020.19 )
- Instytucję tzw. «czynnego żalu» reguluje art. 16 par. 1 Kodeksu karnego skarbowego zgodnie z którym nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.
- Biznes.gov.pl: https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/podatki-i-ksiegowosc/chce-rozliczac-pit/proc_73-czynny-zal (dostęp w dniu 26 listopada 2020 r.)
- Tarcza antykryzysowa 1.0 : Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020.568)
- Ordynacja podatkowa: Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. 2020. 1325)
- Portal podatkowy: https://www.podatki.gov.pl/uslugi-online/#czynny-zal (dostęp w dniu 26 listopada 2020 r.)
Zobacz Również
Zobacz Również
Jak przygotować się do przesłuchania przez policję w sprawie karnej?
Przesłuchanie przez policję w sprawie karnej jest sytuacją stresującą, która może mieć istotne konsekwencje prawne. Dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować, aby zapewnić sobie najlepszą możliwą ochronę swoich praw. Oto kilka kroków, które pomogą Ci przygotować się do przesłuchania. 1. Skontaktuj się z Adwokatem…
W Banku Pocztowym rodzice mogą już bezpłatnie złożyć wniosek. Wsparcie maksymalnie 400 złotych miesięcznie.
Bank Pocztowy uruchomił właśnie nową usługę, dzięki której rodzice mogą bezpłatnie składać wnioski o przyznanie dofinansowania za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za…