Blog Post

„Polski Ład”. Poznaj szczegóły programu
Prawo

„Polski Ład”. Poznaj szczegóły programu 

Kilka dni temu 15 maja 2021 r. PIS ogłosił założenia nowego programu zmiany systemu podatkowego. Nowy Ład – bo tak nazywa się nowy program, a w nim zmiany związane z systemem podatkowym. Wśród nich mają znaleźć się narzędzia będące pakietem inwestycyjnym.

Założenia programu partii rządzącej

Podstawą programu jest tzw. „Pięć filarów Nowego Polskiego Ładu”

  • ochrona zdrowia – nowe źródła finansowania, 7 proc. PKB na zdrowie;
  • obniżka podatków dla 18 mln Polaków;
  • emerytury bez podatku do 2500 złotych;
  • mieszkania bez wkładu własnego;
  • inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy.
Elementy Polskiego Ładu

Ulga na powrót

Jako, że władze chcą zachęcić emigrantów do powrotu do kraju, chce zaproponować ulgę podatkową nie tylko pracowników, ale także przedsiębiorców, którzy rozwinęli działalność za granicą. „Osoby, które będą wracać do Polski, w ciągu dwóch lat od powrotu zapłacą o połowę niższy PIT-wskazał Jan Sarnowski. Dodatkowo jak wyjaśnił wiceminister finansów, mają pojawić się dla właścicieli firm, którzy zdecydują się na przeniesienie centrum zarządzania swoimi biznesami do Polski.

Kto skorzysta na zmianach

Jak wskazuje resort finansów reforma podatkowa to szansa dla całego społeczeństwa w Polsce na lepsze życie, powrót do normalności gospodarczej, odrodzenie firm, znalezienie nowych pomysłów na nowe przedsięwzięcia, zwiększenie i uatrakcyjnienie zatrudnienia.

Emerytura bez podatku?

Z założenia wprowadzona ma zostać emerytura bez podatku do 2500 zł. Według wyliczeń rządu, to oznacza, że dla dwóch-trzecich wszystkich emerytów w kieszeni zostanie 2 tys. zł netto rocznie. Jednak okazało się, że część emerytów, którzy pracowali dłużej niż „powinni” zarobi mniej niż dotychczas.

Polecani prawnicy od prawa pracy

Aby pomóc legalnie działającym w Polsce firmom, w pomocy w związku z nowymi przepisami, wybraliśmy kilku prawników, z różnych miast aby przeprowadzili konsultacje online. Zobacz listę prawników, adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych z zakresu prawa pracy i podatków.

Zobacz Również

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *